Chicago Sanat Enstitüsü

0 Yorumlar Blog,

 

 

 

Chicago’ya son ziyaretimde; soğuk ve yağmurlu bir Chicago gününü Chicago Sanat Enstitüsünde geçirmeye karar verdim. Enstitü’nün resmi internet sitesi kendisini şu sözlerle anlatmış: ‘‘Chicago Sanat Enstitüsü; ilk olarak State ve Monroe sokakarının güney batı köşesinde hem müze hem de okul olarak 1879 senesinde yükselmeye başladı. 1893’de ise aynı zamanda günümüzdeki yeri olan Michigan Caddesi ve Adams Sokağında açıldı. 1871 tarihli büyük Chicago yangınının molozları üzerine kurulmuş enstitü plastik sanatlara ev sahipliği yaptı ve vizyoner bir amaç edindi; sanatın tüm çeşitlerini toplamak, sergilemek, ve aynı zamanda eğitim programları yürütmek. Günümüzde bu koleksiyon; dünyanın farklı kültülerinden insanların 5,000 yıldan fazla bir süredir yaptıkları eserleri içerirken, okulun lisansüstü programı Amerika Birleşik Devletlerinde ki en iyi programlardan biri olarak gösteriliyor. Önümüzdeki on sene içinde, yeni komleksimiz bu gelişim sürecine devam edecek.’’

 

Enstitünün içine girip en beğendiğim ressamlardan biri olan Vincent van Gogh’un eserleri ile dolu olan odada olmak son derece heyecan vericiydi. 1887’de yaptığı otoportre’si, 1889’da yaptığı ‘Arleste ki yatak odası’ gibi pek çok resmi görmek harikaydı.

 

Amerikalı sanatçı Georgia O’Keeffe pek çok inanılmaz eserinin yanı sıra, Edward Hopper’ın ‘Gece Kuşları’ adlı eserinide burada görebilmek mümkün. Iowa’lı Grant Wood’un ‘American Gotic’ isimli resmi ise enstitüdeki en çok dikkat çeken eserler arasında.