Britanya Müzesi

0 Yorumlar Blog,

Eğer yolunuz Londra’ya düşerse ve bir sanat sever olarak ilk durağınız kesinlikle ‘British Museum’ olmalıdır. Burası hakkında konuşmadan önce gideceklere şu tavsiyeyi önceden vermemiz gerekiyor: Eğer vaktiniz kısıtlı ise gitmeden önce ilginizi çeken yerlerin bir haritasını çıkarıp önce o yerlere gitmeniz alacağınız keyif açısından daha önemli olacaktır, ama eğer vaktiniz var ise spor ayakkabılarınızı giyin, uzun ve keyifli bir geziye hazır olun.

Britanya Müzesi, Sir Hans Sloane’ın koleksiyonunun ülkeye bırakılması üzerine 1753 yılında kurulmuş bir yer. Bünyesinde ağırlıkla Levant, Mısır ve Mezopotamya kültürlerine dair eserlerin bulunduğu müzede, Avrupa’da ki tüm büyük müzelerde de benzerlerine rastlayabileceğiniz Roma ve Yunan kültürlerine dair parçalarda bulmak mümkün. Bünyesinde yaklaşık 80,000 eser bulunduran müzenin içerisindeki eserlerin yalnızca %1’lik kısmı müzeye aitken diğer parçalar, farklı müzelere, koleksiyonerlere ait. Bu sebepten müzeye gittiğinizde ki bazı eserler zaman zaman sergilenmeye uygun olmayabiliyor.

 

 

Müzeye adım attığınızda büyük ihtimalle ilk bakacağınız yer tavan olacak çünkü müzeye adımınızı attığınız yer ‘Great Court’ diye adlandırılan müzenin merkezi oluyor ve harika bir mimari içeren cam tavandan bir yer sizi karşılıyor. Buradan müzenin istediğiniz yönüne doğru ilerleyip muhteşem bir sanat serüvenine başlayabilirsiniz.

Sizler için Britanya Müzesinde mutlaka görmeniz gereken birkaç yeri şu şekilde sıraladık.

 

  1. Mısır Heykel Galerisi: Mısır heykel galerisinin bulunduğu alan son derece geniş ve büyük. Burada Mısır krallarına, tanrılarına ait tasvirleri ve o dönemlere ait simgesel pek çok eşyayı bulabilirsiniz. Mısır mezarlarına ve anıtlarına dair parçaların yanı sıra o döneme ait taş büstlerde görülmeye değer.Burada aynı zamanda o dönemleri aydınlatmamız konusunda insan ırkına ışık tutmuş manevi ve kültürel değeri çok yüksek olan ‘Rosetta Taşı’nı da görmek mümkün.

 

 

  1. Asur Galerisi: Asurların döneminde ki tapınaklar ve binalardan kalan heykellerin ve rölyefler burada sergilenmekte. Özellikle rölyeflerin geçen yüzyıllarca seneye rağmen ne kadar iyi bir durumda olduklarını görmek son derece etkileyici. Ayrıca bu bölümün sonunda iki adet büyük boyutlu, kanatlı insan başlı aslan heykeli göreceksiniz ki bu heykeller Kral II. Ashurnasilpal’ın kraliyet sarayının girişinde bulunan heykeller olduğu söylenmekte.

 

  1. Parthenon Heykelleri: Atina’da ki Parthenon’un karmaşık ve uzun bir tarihi var. Antik yunanda bu tapınak Yunan Tanrıçası Athena’ya adanırken, sonralarda kiliseye çevrilmiş ve bu şekilde binlerce yıl faaliyet sürdükten sonra Cami’ye çevrilmiş ve nihayetinde arkeolojik bir harabe halini almıştır. Bu tarihi boyunca orijinal heykeller zaman içinde zarar görmüşler. Bu heykeller dünyadaki pek çok önemli müzede bulunabilir olsa da en büyük koleksiyon Britanya Müzesinde sergilenmektedir.

 

  1. Meksika: Tarih öncesi zamanlardan bu yana Meksika bölgesi pek çok uygarlığa ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Burada ise Klasik Veracruz ve Huastec Kültürlerine ait eserlerin yanı sıra Maya uygarlığından da kalıntılar bulmak mümkün.

 

  1. Mısır’da ölüm ve ölüm sonrası yaşam: Bilindiği üzere antik Mısır’da ölüm ve ölüm sonrası yaşam çok önemli bir yer tutmaktaydı. Müzenin bu bölümünde mumyalama, Mısırlıların ritüelleri ve inandıkları büyüler hakkında pek çok ize rastlamak mümkün.