Galleria Dell'Accademia

0 Yorumlar Blog,

 

Eğer Floransa’yı ziyaret ederseniz görmeniz gereken yerlerin başında İtalya’nın en önemli müzelerinden biri olan Galleria Dell'Accademia (Akademi Galerisi) gelmektedir. İtalya’nın ve hatta dünyanın sayılı müzelerinden biri olan bu yer 1784 yılında Accademia di Belle Arti’nin (Güzel Sanatlar Akademesi) bir parçası olarak açılmıştır. Akademi sanat eserlerini model olarak kullanmakta özgürdü ve burada öğrencilere bir öğrenim aracı olarak sanat eserleri kullanılması imkanını vermiştir.

 

 

 

Müzede 15. ve 16. Yüzyıllara ait İtalyan pek çok sanatçının eserine ev sahipliği yapan bu yerin asıl ünü ise Michelangelo’nun Davut heykelinden geliyor.

 

 

 

Michelangelo’nun henüz 26 yaşındayken yapmaya başladığı bu mükemmel eserin hikayesi de bir hayli ilginç. Davut heykelinin yapımında kullanılan mermer blok daha önce iki sanatçı tarafından kullanılmış ve yarım bırakılmış bir bloktu. İlk olarak Agostino di Duccio’nun ellerinde şekil verilmeye çalışılan mermer blok daha sonra Antonio Rossellino’nun eline geçmiş ve mermerin yapısından dolayı çalışılması zor olduğu kararı verilerek yarıda bırakılmıştı. Michelangelo Davut heykelini yapmaya başladığında mermer blok 40 senedir beklemekteydi.

 

 

 

 

 

 

Michelangelo heykeli bitirip görücüye çıkarıldığında önceden planlandığı gibi Floransa Katedrali çatı hattına değil herkesin görebileceği bir yerde olması gerektiğini kanaat getirildi. İçlerinde Leonardo Da Vinci’nin de olduğu karar kurulu bu eserin Palazzo Vecchio’nun girişine taşınmasına karar verdi. Politik pek çok görüşün simgesi ve saldırı hedefi olan bu heykel zaman içinde zarar görmeye başlandıkça Galleria Dell’Accademia’ya taşındı ve nihai yeri burası oldu.

 

 

 

Davut heykeline ulaşmadan önce Michelangelo’nun bitmemiş pek çok heykeline ve büstüne bu müzede rastlamak mümkün

 

 

Müze tüm ününü Davut heykeline borçlu olsa da pek çok dikkat çekmeyen fevkalade esere ev sahipliği yapıyor. Müzenin üst katında Rönesans dönemine ait dini eserlere rastlamak mümkün. Burada bulunan çoğu eser tarih boyunca Floransa’nın pek çok ünlü katedralinden alınmış eserler. Bu eserlerden en çok dikkat çeken ise Giovanni Dal Ponte’ye ait yaklaşık 1430 yılından kalma ‘Incoronazione della Vergine fra angeli e quattro santi’ adlı eser.