Tokyo Ulusal Sanat Merkezi

0 Yorumlar Blog,

 

 

Uzak doğu gerek kültürü gerek yemekleri ve gerek kalabalık şehirleri ile Avrupalıların her zaman enteresan bulduğu bir lokasyon olmuştur. Fakat konu sanata, sanata verilen değere ve sanatın sergilenme biçimlerine geldiğinden bizlerden çok da farklı değiller. Dünyanın neredeyse tüm büyük şehir merkezlerinde karşılaştığımız mimarisi hayran bırakan ve sanat severlere kucak açan yapılardan biri de Tokyo’da mevcut: Tokyo Ulusal Sanat Merkezi.

 

 

 

Tokyo Ulusal Sanat Merkezi; devlet bünyesinde hizmet veren Ulusal Sanat Müzesi Bağımsız İdari Kurumu’nun şemsiyesi altında toplanmış müzelerin ve sanat merkezlerinin beşincisi. 21 Ocak 2007’de açılan bu merkez 14,000 metre karelik alanı ile sanatseverlere hizmet vermekte. Çoğu müzenin ve sanat merkezinin aksine ise burada hiçbir kalıcı sergi ve eser bulunmamakta. Örneğin yazımızın yayınlandığı tarih itibari ile müzede Louvre müzesinin portre eserleri sergilenmekte.

 

 

 

 

 

Tokyo Ulusal Sanat Merkezinin aktivitelerini üç ana başlık altında inceleyebiliriz: Sergiler, Bilgi toplama ve bilgileri yayma ve eğitim programları.

 

 

 

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Sanat Merkezi farklı müzelerin de geçici sergilerini sanat severlerle buluşturmakta. Bunun yanı sıra ülke çapında etkinlikler düzenleyen sanatçılar ve sanatçı dernekleri burada sergi açabilmekte. Tokyo Ulusal Sanat Merkezi sosyal medya şirketleri ve diğer sanat kurumlarıyla ortaklaşa düzenlenen fuar ve sergiler içinde ev sahipliği yapmakta.

 

 

 

Tokyo Ulusal Sanat Merkezinin bir görevi de kültürel miras değeri taşıyan şeylerin biriktirilmesi ve insanlara yayılmasını sağlamaktır. Bu bağlamda Japonya’da düzenlenen sanat sergileri hakkında bilgiler burada bulunabilir. Asıl etkileyici olan ise İkinci Dünya Savaşı sonrası Japonya’da düzenlenen tüm sergilerin katalogları ve bilgileri burada bulunabilmekte.

 

 

 

Tokyo Ulusal Sanat Merkezi katılım, etkileşim ve yaratıcılık merkezi olarak da hizmet eder. Sergiler ile ilgili bilgilendirici dersler, eğitimler ve sempozyumlar organize edilmektedir. Bu sempozyumlar sayesinde sanatseverler sanatçılar ile tartışacak, fikir alışverişi yapabilecek bir platforma sahip olmaktadırlar.

 

 

 

Son olarak eğer yolunuz Tokyo Ulusal Sanat Merkezine düşerse keyifli bir gezinin ardından sanat merkezi bünyesinde bulunan kafe ve restoranların lezzetli yiyeceklerini tatmayı unutmayın.