Selim Güventürk (1951/Türkiye)

0 Yorumlar Biyografi,

1951 yılında Ankara'da doğdu. Güventürk, 1978 yılında ağaç maketleri ve heykelleri üzerinde çalışırken, sonradan özgün bir yağlı boya tekniğine dönüşecek olan çalışmaların ilk adımlarını keşfetti. Maket ve heykelleri elleri ile boyarken keşfettiği bu tekniği yıllar içinde geliştirerek kendine has, gerçekten özgün bir hale dönüştürdü. 1979 yılından bu yana yağlı boya resim çalışmalarını uyguladığı bu teknik içinde sürdürmektedir.


Fırça ve spatul kullanılmayı gerektirmeyen bu özgün teknik, sanatçının sürekli yeni buluşlarına ve uygulamalarına olanak tanıması nedeniyle de her yıl daha gelişmiş yapıtların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Güventürk, söz konusu çalışmalarını yapıtlar belirli aşamalara geldikçe sergilemekte, sürekli gelişen tekniğin son görüntülerini sanatseverler ile paylaşmaktadır. Bugüne kadar üretmiş olduğu 2000 civarında eser sanatseverlerin beğenilerini kazanmış ve gerçek sahiplerini bulmuştur.

Sanatçı eserlerinde doğayı, insan davranışlarını, sevgiyi ve özgürlüğü, kısaca tüm insanların özlediği, hissettiği duyguları ya da beklentilerini tuvaline aktarmaktadır. Kolay anlaşılabilir olabildiğince sıcak ve ruh taşıyan resimler üretmek için yıllarca emek vermiş ve aynı özgün tekniği gibi çok özel tarzını da oluşturmuştur.

Selim Güventürk seyredilmek için aranan resimleri üretmeyi başarmıştır. Çünkü sanatçı araç olarak ellerini olduğu kadar duygularını ve beynini de kullanarak seyirci ile iletişim kurmayı ve duygularını aktarmayı başarmıştır.

Kişisel sergiler dışında birçok karma sergiye de katılan sanatçı, halen çalışmalarına Ankara'daki kendi atölyesinde devam etmektedir.

KİŞİSEL SERGİLER

1987 Kasra Sanat Galerisi / ANKARA
1996 Milo Sanat Galerisi / ANKARA
2000 Nü Sanat Galerisi / ANKARA
2001 Nü Sanat Galerisi / ANKARA
2003 Gautier Mobilya ve Doku Sanat Galerisi işbirliği ile düzenlenen Sergi / ANKARA
2004 Art-ra Sanat Galerisi / ANKARA
2005 Milo Sanat Galerisi / ANKARA